آموزش ثبت نام در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه

آموزش ثبت نام در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه
 • 9 اردیبهشت 1403
 • هادی صعودی
 • صدور صورتحساب الکترونیکی

آموزش ثبت نام در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه

ثبت نام سامانه مودیان

با توجه به قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400، از تاریخ 01 / 01 / 1402 مکلف به رعایت مقررات قانون مذکور و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود. موارد زیر درباره تخصیص کارپوشه و ثبت نام سامانه مودیان و عضویت شرح داده شده است :

 1. به کلیه مؤدیانی که در سامانه ثبت نام الکترونیکی به نشانی my.tax.gov.ir ثبت نام داشته و ثبت نام آنها بر اساس معیارهای تعیین شده از نظر سازمان امور مالیاتی کشور تکمیل شده محسوب شود، در سامانه مؤدیان کارپوشه تخصیص داده شده است و به صورت خودکار ثبت نام سامانه مودیان آنها انجام شده است.
 2. مودیان برای ورود به کارپوشه می توانند از طریق نشانی tp.tax.gov.ir  وارد سامانه مؤدیان شده و با درج نام کاربری و رمز عبور دریافتی از سامانه احراز هویت، از طریق سیستم احراز هویت سازمان امور مالیاتی، وارد کارپوشه اختصاصی خود شوند. 
 3. پس از ثبت نام سامانه مودیان و ورود به کارپوشه و سپس انتخاب پرونده مالیاتی، در بخش عضویت کارپوشه امکان تکمیل اطلاعات و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی ایجاد گردیده است. شناسه یکتای حافظه مالیاتی دریافت شده به عنوان بخشی از شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب، در کلیه صورتحساب های فروش صادره درج خواهد گردید.

ثبت نام سامانه مودیان اشخاص حقوقی

همه اشخاص مشمول این قانون می بایست در سامانه مودیان ثبت نام نمایند. در اجرای این قانون ثبت نام سامانه مودیان اشخاص حقوقی یک امر اجتناب ناپذیر است.

در اجرای این قانون و در گام های اول، ثبت نام سامانه مودیان شرکت ها مخصوصا شرکت های بورسی انجام گرفته است و از ابتدای سال 1402 نیز سایر اشخاص حقوقی ثبت نام سامانه مودیان خود را باید انجام دهند. 

توجه داشته باشید عدم ثبت نام سامانه مودیان برای اشخاص حقوقی مشمول جرایم مالیاتی خواهد شد و در ادامه به طور منطقی مشکلات و جرایم مالیاتی دیگری را به همراه خواهد داشت. برای مثال اگر ثبت نام سامانه مودیان توسط شخص حقوقی انجام نشده باشد چگونه می تواند صورتحساب الکترونیک صادر و ارسال نماید و در مقابل چگونه می تواند صورتحساب های دریافتی یا همان خرید را تایید نماید.

ثبت نام سامانه مودیان اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی نیز مشمول ثبت نام در سامانه مودیان می باشند و از ابتدای سال 1402 مشمول اجرا و رعایت قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان می باشند.

بر اساس قانون ثبت نام سامانه مودیان اشخاص حقیقی نیز بدون مشکل خاصی قابل انجام است و به همین موجب صاحبان مشاغل نیز می بایست ثبت نام سامانه مودیان خود را انجام دهند و ابزارهای پرداخت خود را نیز که همان پوز یا درگاه پرداخت الکترونیک می باشد، به حافظه مالیاتی متصل نماید.

بعد از ثبت نام سامانه مودیان اشخاص حقیقی آنها می توانند وارد کارپوشه خود شوند و پرونده های مالیاتی خود را مشاهده نمایند و سپس برای تکمیل عضویت و مشاهده کارتابل خود وارد آن شوند.

آموزش ثبت نام در سامانه مودیان

برای آموزش ثبت نام در سامانه مودیان مراحل ذیل را انجام دهید.

ثبت نام در سامانه مودیان اولین قدم برای ورود به کارپوشه و سپس ورود به پرونده نیست. بلکه از قبل باید ثبت نام مالیاتی خود را تکمیل کرده باشید تا پرونده خود را در کارپوشه مشاهده نمایید. سعی کنید که ابتدا پرونده مالیاتی خود را تکمیل نمایید و به گام 4 برسانید و در صورت مشمول بودن ارزش افزوده، ثبت نام ارزش افزوده خود را نیز انجام دهید.

مراحلی که به طور کلی برای ورود به سامانه مودیان باید آنها را طی نمایید به صورت زیر است:

 1. اطمینان از تکمیل و نهایی شدن ثبت نام مالیاتی در آدرس register.tax.gov.ir و همچنین ثبت نام ارزش افزوده
 2. ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir
 3. عضویت در سامانه مودیان یا ورود به کارپوشه
 4. بعد از ورود به کارپوشه در صورت عدم مشکل باید پرونده مالیاتی خود را مشاهده نمایید و سپس روی آن کلیک نمایید و وارد سامانه مودیان شوید.
 5. بعد از ورود به صفحه اصلی سامانه مودیان، تکمیل عضویت در سامانه مودیان باید انجام شود که یکی از چالش های اصلی و مبهم برای مودیان است. اکثر حسابداران و کارفرمایان با این مرحله مشکل و سوالات متفاوتی در ذهن دارند که مجموعه پشتیبان سیستم در سایر صفحات تمام موارد را به صورت کامل و با زبان ساده توضیح داده است

مراحل ثبت نام در سامانه مودیان

مراحل ثبت نام در سامانه مودیان را در 5 گام برای شما توضیح داده ایم. با انجام مراحل زیر و مطالعه مطالب فوق می توانید ثبت نام خود را انجام دهید، وارد کارپوشه شوید، سپس وارد پرونده مربوطه شوید و به صفحه اصلی سامانه مودیان ورود کنید.

انجام مراحل فوق پیچیدگی خاصی ندارد بلکه چالش اصلی تکمیل عضویت در صفحه اصلی سامانه مودیان است که در انتها توضیح داده ایم.

گام اول : برای ثبت نام در سامانه مودیان ابتدا باید به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید و وارد پروفایل خود شوید.

 

 

گام دوم : بعد از ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک به صفحه زیر رو به رو خواهید شد که داشبورد مالیاتی شما است. در سمت چپ صفحه گزینه عضویت در سامانه مودیان  و ایجاد کارپوشه را مشاهده می کنید، بر روی آن کلیک کنید.

 

گام سوم : بعد از انتخاب گزینه عضویت در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه یک پیام برای شما نمایش داده می شود " آیا از عضویت در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه اطمینان دارید؟ " دکمه تایید را انتخاب کنید.

 

گام چهارم : بعد از تایید یک پیام جدید برای شما ظاهر می شود " کارپوشه شما در سامانه مودیان فعال و مشخصات کاربری به شماره موبایل شما پیامک شد"

 

پیامک نام کاربری و رمز عبور برای ورود به کارپوشه سامانه مودیان به صورت تصویر زیر است که برای صاحب کسب و کار یا مدیر عامل ارسال می شود که شماره موبایل خود را در پرونده مالیاتی ثبت کرده است:

 

 

گام پنجم و نهایی : سپس با مراجعه به صفحه ورودی سامانه مودیان و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد کارپوشه سامانه مودیان می شوید و بعد از ورود صفحه زیر مشاهده می شود. همچنین مودیان پس از کارپوشه می بایست نسبت به تکمیل عضویت خود در سامانه مودیان اقدام کنند و از بخش عضویت شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را دریافت کنند.